Меню

Переможний внесок. Як бізнес підтримує Україну і українців під час війни

Десятий місяць удар російської агресії тримає не лише українська армія, а й українська економіка. Попри сильне падіння макропоказників, бізнес робить усе можливе, щоб забезпечити країну всім необхідним.

Збройні Сили України дев´ять місяців відбивають наступ російських окупантів та звільняють захоплені ворогом території. Внесок у перемогу від бізнесу — це створення матеріальних благ, надання послуг, податкові та інші відрахування на користь держави. А також допомога волонтерам, переселенцям і всім, хто зараз потребує підтримки.

На сьогодні можна стверджувати, що ворогу не вдалося зломити наш економічний фронт. Критична кількість компаній з усіх галузей працюють. Працюють попри перебої у виробничих процесах, розриви каналів поставок і збуту, часом фізичне руйнування підприємств та логістичних складів. Працюють в умовах зниження попиту на продукцію та підвищення цін на енергоносії. Працюють, адаптуючись до перебоїв в електропостачанні, викликаних масованими ударами російських терористів по українській енергосистемі.

Усі ці фактори призведуть до падіння ВВП України у 2022 р. приблизно на третину (-31,5%, за останнім прогнозом НБУ), проте є надія, що вже наступного року економіка відновить зростання. 

Що стосується податкових надходжень, то вони перекривають приблизно половину потреб країни, передусім через витрати, пов´язані з війною(міжнародні партнери не дають грошей на фінансування армії).

З середини літа спостерігається зростання податкових надходжень до загального фонду державного бюджету. Чому? Головних факторів кілька. По-перше, звільняються території, а компанії поступово адаптують бізнес-процеси, економічна активність розширюється (з важливою обмовкою: є небезпечна тенденція до зменшення прибутковості бізнесу). По-друге, з 1 липня в Україні повернули мита і ПДВ на імпортні товари (які були скасовані після початку російської агресії, щоб запобігти дефіциту на внутрішньому ринку). Також липні уряд відмовився від списку так званого критичного імпорту, коли дозволялося ввозити лише те, що в цьому переліку, щоб стримати відплив валюти за кордон. Ще одна причина поліпшення показників — інфляція, яка за десять місяців поточного року сягнула вже 24,8%. Саме тому податківці мають змогу звітувати про збільшення надходжень навіть порівняно із плановими. "У січні — жовтні поточного року надходження (сальдо) до загального фонду державного бюджету по платежах, що контролюються ДПС, становлять 575,7 млрд грн. Це на 87,6 млрд грн, або на 17,9% більше, ніж у січні — жовтні 2021 року. Показники розпису Міністерства фінансів України за доходами загального фонду державного бюджету виконано на 101,8%, додаткові надходження — 9,9 млрд грн", — йдеться у релізі ДПС.

Варто відзначити, що податків і зборів все одно сильно бракує для покриття бюджетних витрат, які кратно зросли у зв´язку з війною. Навіть якщо додати дивіденди держкомпаній, які в значних сумах надходили до казни в березні та червні. Серед найбільших джерел покриття дефіциту бюджету — емісія гривні (355 млрд грн з початку війни і до 15 листопада), міжнародна допомога (понад $24 млрд) та внутрішні запозичення урядом (ОВДП, включно з військовими облігаціями понад 186 млрд грн). Однак залежність від кредиторів не може бути надійною стратегією, а "друкувати" гроші треба з огляду на реальні ресурси щодо їх продуктивного освоєння.

У такій ситуації критично важливим є розвиток внутрішнього виробництва і збільшення власних доходів бюджету. Цьому сприяє кожен бізнес, що продовжує працювати. Деякі податки і збори будь-яка компанія сплачує до держбюджету та місцевих бюджетів безпосередньо, інші — генеруються поза її межами внаслідок збереження економічної активності, доходів і, отже, певної купівельної спроможності всіх членів суспільства — і бізнесу, і простих українців.  

Центральну роль у цьому процесі відіграють великі компанії, на них лежить і найбільша відповідальність. Навесні ми вже розглядали діяльність найбільших платників податків, які вже тоді показали стійкість і результат. Настав час розглянути успішні кейси цих та інших бізнесів різних галузей з висоти дев´яти місяців повномасштабної війни. 

 Carlsberg Ukraine, пивоварна компанія

Carlsberg Ukraine, частина однієї з провідних пивоварних компаній у світі Carlsberg Group, входить топ-25 найбільших платників податків України. За 10 місяців 2022 р. вона сплатила 2 337 млн грн податків та зборів до бюджетів усіх рівнів.

У компанії, яка визначила пріоритетом підтримку співробітників та збереження робочих місць, працюють 1300 осіб. І за час повномасштабної війни вдалося зберегти команду та заробітні плати, зокрема для мобілізованих працівників. Разом із Carlsberg Group компанія створила Фонд відновлення житла для колег, чиї домівки постраждали внаслідок війни.

Для виробництва продукції Carlsberg Ukraine використовує переважно українську сировину та матеріали (95% постачальників з України) та бере активну участь у роботі гуманітарного фронту. Так, з лютого 2022 р. компанія почала виробляти питну воду для гуманітарних потреб: понад 3 млн л уже доставлено в регіони. Виробництво та доставка води триває й досі.

Разом із Carlsberg Group компанія підтримала понад 10 благодійних фондів та організацій.

Серед проєктів – облаштування модульного містечка "Маріуполіс" для переселенців у Львові, відновлення Макарівської амбулаторії на Київщині, доставка велосипедів з Копенгагена для тимчасово переміщених осіб в межах проєкту Bikes4Ukraine, підтримка локальних виробників та населення продуктами харчування під час ініціативи Kind Hamper у Запоріжжі. Крім того, музей компанії "Львіварня" щомісяця перераховує 30% вартості квитків на благодійні проекти, зокрема на відновлення України через платформу UNITED24.

Carlsberg Group, Carlsberg Foundation і Tuborg Foundation перерахували 75 млн данських крон на підтримку українців.

Повна версія статті DSnews.ua за посиланням